Fantová Kateřina

Ročník: 1977

Kategorie: Bikini do 164cm/ Bikini Masters

Město: Kralupy nad Vltavou/Praha

Výška: 162cm

Váha – soutěžní: 51kg

Váha – offseason: 56kg

Zaměstnání: Finanční analytik + majitelka Kako4Fit (Výživový specialista a fitness motivátor)

Na úvod něco o mě….

Jmenuji se Kateřina Fantová. Soutěžím 2. rokem v kategorii Bikini Fitness do 164cm a v Bikini Maters. I když jsem se samotným soutěžením  začala poměrně pozdě, až v mých 37 letech,  posilovně a oblasti fitness obecně věnuji každou volnou chvíli již od svých 18let. Dříve u mě soutěžní ambice nebyly až tak velké, až teprve vznik jemnější kategorie Bikini Fitness byl tím správným impulsem, abych na soutěžní prkna stoupla i já.

V civilu jsem vystudovaný inženýr ekonomie a ještě k tomu i výživový specialista – obě tyto své profese souběžně vykonávám a to i v soutěžní přípravě, kdy je na tom s časem a energií každý závodník hůř. Někdy je to opravdu náročné všechno skloubit dohromady, ale když se chce, tak to opravdu jde 

A já mám obě své profese moc ráda.

Jak a kde trénuji….

S mým vstupem do soutěžního světa fitness se zcela pochopitelně změnil můj přístup tréninkům a k celému tréninkovému režimu, ale vlastně i k životu samotnému. Můj současný život se v podstatě velmi přizpůsobuje tomu, zda se chystám na nějakou soutěž a jsem v dietě, a období mimosoutěžnímu – kdy se snažím své tělo zregenerovat a zapracovat na svalovém rozvoji a na zlepšení mých slabin. Obvykle necvičím jen v jednom fitku, ale záměrně posilovny střídám. Jsem přesvědčená o tom, že i změna tréninkového prostředí dokáže pozitivně stimulovat svalový rozvoj a cíleně se právě tímto snažím předcházet stereotypu. Cvičit mě tedy můžete potkat jak v mém bydlišti v Kralupech kousek za Prahou, tak v samotném centru Prahy, kde jsem každý den.

Obvykle cvičím systémem 3 dny trénink a 1 den volno, kdy se během každého tréninku věnuji odděleně všem svalovým partiím. Kardio cíleně zařazuji až v posledních týdnech předsoutěžní diety. V mimosoutěžním období se kardiu věnuji výjimečně, spíš pro radost než z povinnosti. Má to spojitost s mým stravovacím režimem, který je v průběhu celého roku stabilně „čistý“ – tedy zakládám si na zdravé, čisté a vyvážené stravě v průběhu celého roku, ani v offseason nemám důvod jíst nezdravou stravu a nabírat nějaké nesmyslné kilogramy navíc. Jsem přesvědčená o tom, že my bikini fitnessky musíme naší komerčněji postavenou kategorii reprezentovat neustále, den za dnem i v běžném životě a ne pouze pár minut na podiu. Proto si zakládám na skvělé formě v průběhu celého roku, abych se nemusela stydět, že mě na ulici nikdo v offseason ani nepozná   žádné výmluvy na nějakou extra „objemovku“ u mě tedy nečekejte 

A co moje strava…?

Má strava je od té tradiční „fitness“ stravy odlišná především v tom, že se již několik let stravuji zcela bez lepku, bez cukru (lowcarb) a umělých sladidel, v podstatě z velké části podle principů moderní západní paleo/primal stravy a nejsem ochotná v tomto ohledu dělat kompromisy. Proto i má předsoutěžní dieta je založená z velké části právě na těchto principech, tedy klasické sacharidové vlny se v mém případě příliš nekonají. Vzhledem k mému věku své tělo už dokonale znám, vím co mu vyhovuje a co naopak ubližuje. Svému tělu dokážu naslouchat a stravu prostě ladím sama sobě na míru podle aktuálních potřeb. Ve stravě preferuji kvalitní základní potraviny tzv. „whole food“ potraviny, ideálně lokální a sezónní. Doplňky stravy používám minimálně (právě pro svůj vysoký obsah barviv a umělých sladidel). 

Ráda vařím  a věnuji se food stylingu, což je součást mé výživové profese.

Výživové poradenství: ANO

Tréninkové poradenství: ANO

Bikini fitness coaching a podiová prezentace: ANO

Registrace závodníků, PR a marketing: ANO

Lokalita: Praha, Střední Čechy (Kralupy nad Vltavou a okolí), případně po domluvě dojedu i dál 

Mám moc ráda naší soutěžní kulturistickou rodinu, spoustu závodníků nesmírně obdivuji a respektuji, i když jsme s některými vlastně i soupeři a že je rivalita v našem sportu obrovská - nakonec ale právě všichni tihle lidé můj život nesmírně obohacují a to je přesně ten hlavní důvod, proč se já osobně tomuto sportu, životu věnuji. Když bych měla třeba zítra přestat soutěžit, rozhodně v našem oboru budu dál a budu moc ráda předávat své zkušenosti mladším, stejně tak chystám nějaké další, už ale nesoutěžní projekty….

Aktuálně se připravuji na podzimní soutěžní sezonu 2015, kdy bych se ráda zúčastnila především několika mezinárodních soutěží, Olympia Amateur Prague počínaje. Ale uvidíme, jak bude vypadat forma, jak mi bude přát zdraví a jak se tyto starty skloubí i finančně.

Prosíme o Tvou nejoblíbenější fotografii, kterou máš nejraději:

Přikládám fotografii z loňského Světového poháru ve Fitness, který se konal v Alicante MS v klasické kulturistice 2014. Fotografii pro mě udělal světově uznávaný fotograf Erwan Grey, mj. dvorní fotograf firmy Jan Tana. Co se týká formy pak tahle fotka není úplně aktuální, ale i přesto pro mě znamená moc a velmi si jí cením, prostě srdeční záležitost.

Kdo nebo co Tě ke cvičení přivedlo?

V posilovně jsem začala pravidelně cvičit ve svých 18ti letech, přesně v momentu, v našem městě otevřena první moderní posilovna a to je v mém případě již 20 let . Nicméně moje cvičení nemělo žádný jasně určený cíl ani plán, cvičila jsem si pro radost a samozřejmě pro udržení štíhlé linie. Teoretické znalosti ohledně stravy a tréninku samotného byly úplně na nule a nebylo ani jednoduché tyhle znalosti získat tak, jak jsme zvyklí to dělat dnes s internetem a dalšími sociálními médii.

Když jsem před 10ti lety poznala svého budoucího manžela Pavla (reprezentanta CR v kulturistice masters do 90kg), myslela jsem, že už je ze mě zkušená fitnesska a rozumím skoro všemu. Byl to velký omyl. Teprve s Pavlem jsem začala odborně pronikat do zákonitostí sportovní výživy, zorganizovali jsme efektivně mé tréninky, zaměřili jsme se na mé slabiny, naučila jsem se přesně pojmenovávat svalové partie a dokonce o jednotlivých strojích jsem přestala mluvit jako o kusu nábytku. 

Přesně v té době jsem i poprvé vyrazila mezi závodníky a velmi pokorně jsem sledovala z hlediště první závody. Teprve tehdy jsem si uvědomila, jak málo vím a znám, kolik práce přede mnou ještě je a jak sladká byla má nevědomost. Nicméně právě v této době se můj přístup ke cvičení jako „hobby“ změnil v můj nový životní styl a vlastně v život, který chci žít do konce života.

Kolik hodin a dní strávíš v posilovně?

Velmi záleží, v jaké fázi mé soutěžní přípravy momentálně jsem. Pokud je období mezi sezonami, mám svůj trénink 4 – 5x v týdnu. Mimo dietu nepřidávám žádné extra dávky kardia, kardio offseason zařazuji výjimečně, jen na vyčištění hlavy.

V moměntě, kdy ale zahájím přípravu na nadcházející sezonu, pak bych mohla ve fitku rovnou nocovat 

jak se blíží termín závodů, začínám přidávat dle potřeby i dávky kardia, tréninky jedu kratší, ale 2-fázově a to skoro každý den.

Které cviky/cvičení nemáš ráda a které naopak miluješ?

Obecně nemusím již to zmiňované kardio v dietě před soutěží. Kardio se mi zdá vždy nekonečné já jsem netrpělivá  silový trénink a nejrůznější tvarování přímo zbožňuju. Z konkrétních partií pak nejraději cvičím delty i záda, nejmíň oblíbená budou pak prsa, úplně konkrétně všechny varianty těžkých benchů.

Mimo gym pak žádné další sporty už příliš neprovozuju. Snažím se tak předcházet zranění a efektivně vynakládat svojí energii (spíš jí neplýtvat zbytečně jinde než v přípravě). Navíc týmové druhy sportů a skupinová cvičení mě nikdy nelákaly a nelákají dodnes, protože stejně nejsou nijak extra přínosné pro mojí soutěžní formu.

Jak Tě, jako "fitnessku" vnímá okolí?

Rodina a mí nejbližší mě na mé fitness cestě maximálně podporují. Lidé, co mě znají léta, mě respektují za to, čeho jsem v této oblasti dosáhla a nikdo si nedovolí tyto mé úspěchy zlehčovat nebo znevažovat. Proto si velmi cením každého z nich.

Jinak je to samozřejmě v širším okolí a u lidí, kteří mě osobně neznají, znají jen z internetu nebo mě třeba potkají poprvé. Naše společnost je obecně málo tolerantní k odlišnostem, což svalnatá žena trávící 80% svého života v gymu bezpochyby je. Takže na koupališti slyším komentáře typu „to už není ženské“, „ta má velká „ramena/ruce“, „s takovou ženskou bych já nežil“apod. Ovšem s tím jsem já osobně velmi rychle srovnaná 

Nemusím nikomu absolutně nic vysvětlovat nebo dokazovat. Jen já sama vím, proč žiju tak, jak žiju, proč miluju tenhle sport, čeho v něm chci také dosáhnout a o co díky němu případně také přicházím. Ve svém věku mám už tyto priority naprosto srovnané a negativní komenty okolí tak neřeším.

Mimo to obrovskou podporou je mi v tomto ohledu právě můj manžel, kterému se svalnaté ženy líbí a který má stále ještě o dost větší biceps než já 

Doslova balzámem jsou mi pak v tomto ohledu různé srazy nás závodníků, soutěže atd, kde jsem mezi svými a kde jdou tyhle starosti stranou.

Jak často hřešíš a čím?

Obecně si zakládám na tom, že má strava je „čistá“ v průběhu celého roku a i offseason se udržovat v takové formě, která mě dobře reprezentuje každý den. Jednodušší to mám navíc v tom, že se již několik let stravuju podle paleo/primal principů moderní západní stravy, takže se všemi těmi typickými prohřešky jsem se rozloučila v momentě, kdy jsem ze své stravy zcela vynechala zdroje lepku, cukru, umělých sladidel, barviva a další dochucovadla, částečně i laktozu. Tento způsob stravování mi maximálně vyhovuje. S přechodem na tento způsob stravování jsem se zbavila řady alergií a výrazně omezila frekvenci migrén, na které jsem dřív velmi trpěla.

Z tohoto důvodu ani nemám chuť nějak hřešit a zbytečně se tak uvádět do nepohodlí a necítit se dobře jen proto, že jsem snědla kus pizzy.Vím, že tento můj přístup není příliš populární, ale mě vyhovuje maximálně.

Byla někdy doba, že jsi toho chtěla nechat?

Tak tyhle momenty se dostavují pravidelně. Především pak v dietě, čím víc se blíží datum soutěže:-) Naštěstí si vždycky velmi racionálně umím vysvětlit, proč moje tělo/psychika reaguje tak, jak reaguje, zopakuju si, proč vlastně doopravdy jdu za svým cílem a makám zase dál. Výhodou je mi také to, že se obecně zcela nerada vzdávám. Takže pokud jsem si stanovila smysluplný cíl, jen tak se ho prostě nevzdám:-)

Jak probíhá Tvá předsoutěžní superkompenzace?

Já osobně nejsem zastáncem klasické kulturistické superkompenzace aplikované na těle 40 - 50kg bikinky…myslím, že tento přístup už není (hlavně ve světě) úplně aktuální a mně samotné stejně ani nevyhovuje. Poslední dny před soutěží se tak snažím zaměřit hlavně na odvodnění, ale do nějakého extra cukrování se v mém případě nepouštím. Přijaté sacharidy v den soutěže by mi jen zbytečně nafukovaly bříško a já bych se cítila nepohodlně. Ovšem asi jako u každého závodníka – závěrečné ladění před soutěží je vždy trochu alchymie, pokaždé tělo reaguje jinak a já ráda zkouším nové metody. Jen tak mě může každá soutěž posunout odborně zase o krůček vpřed.

Co děláš ve volném čase?

Ve svém volném čase se snažím velmi hekticky stíhat všechno ostatní, jsem prostě hyperaktivní tvor – takže doháním rodinná setkání a setkání s kamarády, ráda se taky věnuju ostatním bikinkám a začínajícím závodnicím, učím je pózovat, ladím jejich bikini image, radím s tréninkem i se stravou, motivovuju. Paradoxně je právě tohle oblast, která mě zpětně nabíjí energií a moc baví. Můj volný čas je hodně úzce propojen i s mojí prací, ale já jsem takhle ve svém živlu. Mojí vášní je pak zdravé vaření/pečení bez alergenů a k tomu i finální foodstyling. A bez cestování bych to pak taky nebyla úplně já – několik měsíců v roce jsem prostě na cestách mimo Evropu 

Je něco, co Ti fitness vzalo?

Tak to vím naprosto přesně – vzalo mi nudu, nadváhu, špeky, deprese, nemoci z mého života naprosto vážně – fitness vneslo do mého života smysl, jasný řád, spoustu kvalitních přátel, spokojenost sama se sebou, naučilo mě spousty zásadních věcí o mém těle, o mé psychice, naučilo mě vycházet s ostatními lidmi v různých situacích a tak bych mohla pokračovat. Kdyby mi tento způsob života něco bral, nežiju tak. Naopak – fitness udělalo můj život kvalitnější, bohatší a veselejší, ale uznávám, že to není univerzální recept pro každého člověka na světě. V určitém ohledu mi pak závodní fitness svět vzal i trochu iluze, protože dokud člověk sám na prkna nevstoupí, nemůže tolik věcí bez vlastní zkušenosti chápat a dost věcí si tak idealizuje. Reálný soutěžní fitness život se totiž dost liší od toho pozlátka tlačeného přes PR a marketing na sociálních sítích a v časopisech.

Co ještě, mimo cvičení a životosprávy, děláš pro svou krásu?

Zcela zásadním prvkem, který doplňuje v přípravě můj trénink a stravu, je oblast regenerace a relaxu. Tahle část je nesmírně důležitá nejen pro formu samotnou, ale i pro každodenní zdravý a čerstvý vzhled. A že já si svojí regeneraci dávkuju opravdu zodpovědně :-) - pravidelné wellness víkendy, v zimě se snažím strávit několik dní v teplejších krajinách, sauna, masáže, whirpool, pravidelně provádím relaxační techniky…Kosmetické procedury pak považuju u nás bikin za samozřejmost – takže kadeřník, manikúra, pedikúra, depilace, solárko, kosmetika. A ještě jednou se vrátím ke kvalitní stravě – tu považuju za absolutně nejdůležitější faktor, který ovlivní naší krásu a náš přirozený zdravý vzhled. I proto je pro mě kvalitní vyvážená strava tak zásadní v průběhu celého roku, tedy i v období, kdy se na žádnou soutěž nechystám.

Co se Ti na sobě líbí nejvíce?

Já se mám opravdu ráda celá :-) jsem přesvědčená, že je zásadní mít rád své tělo a umět s ním žít pracovat. Mám dokonce ráda i své slabiny, protože díky nim nikdy neusnu na vavřínech a práce na nich mě stále žene vpřed. Pokud se pokusím o objektivní zhodnocení – pak vidím jako svou silnou stránku zadeček a hamstringy.

Uvažovala jsi někdy o další kategorii, jako je např. bodyfitness?

Dnes a denně :-) moc se mi líbí svalnatější bodyfitnessky a někdy mě právě má kategorie trošku nutí přibrzdit v mém svalovém rozvoji. I komunita bodyfitnessek je mi věkově a mentálně hodně blízká, holky jsou zase docela jiné než bikinky a já mám holky bodyny moc ráda a do jedné je obdivuju jak statečné a silné jsou. Takže kdo ví, jestli se opravdu do budoucna nezkusím o jednu kategorii posunout – byla by to pro mě obrovská výzva  

Kdo je Tvým vzorem?

Vyloženě vzor asi nemám žádný – každý jsme originál a proto je o dost zajímavější porovnávat jeden originál z druhým a ne jen, několik špatných kopií. Každá z nás má tak šanci vnést do fitness něco nového, něčím tenhle náš sport obohatit a zanechat po sobě stopu.

Na druhou stranu, mám v hlavě několik významných jmen, která mě na mé fitness cestě ovlivnila a denně ovlivňují – India Paulino, Olga Viazmetinova, Lisette Howard, Dana Linn Bailey, Katka Kryptová, Bára Benešová, Nikol Kešelová a třeba i Nicole Wilkins.

Děkujeme za rozhovor a přejeme Ti mnoho zdraví a úspěchů nejen ve sportu, ale i v osobním životě!

Sociální sítě, kde mě můžete najít:

FB: Katerina Fantova IFBB Bikini Fitness

IG: @xkakox

Tumblr: KaterinaKako

Twitter: KaterinaKako

Odkazy na mě:

http://kulturistika.ronnie.cz/c-21687-zavodnice-v-bikiny-fitness-juniorek-a-masters-rozhovory-a-formy-pred-mistrovstvim-evropy-2015.html

http://kulturistika.ronnie.cz/c-21793-mistrovstvi-evropy-2015-zpravy-z-mista-deni.html

http://kulturistika.ronnie.cz/c-21818-mistrovstvi-evropy-2015-vysledky-a-fotografie-den-4.html

http://kulturistika.ronnie.cz/c-21550-kontrolni-sraz-ceske-reprezentace-pred-mistrovstvim-evropy-2015.html

http://kulturistika.ronnie.cz/c-20593-cesti-zavodnici-pred-soutezemi-ve-spanelsku-snimky-z-kontroly-formy.html

http://kulturistika.ronnie.cz/c-20595-bikini-fitness-men-s-physique-world-cup-2014-jake-bylo-semifinale.html

http://kulturistika.ronnie.cz/c-20099-partners-cup-2014-vysledky.html

IFBB Fitness Magazine – February 2015 - http://www.ifbb.com/2015/04/no9-february-2015/

Moje reference v CZ časopisech – v rozmezí let 2009 – 2013 jsem pravidelně publikovala články z oblasti výživového

poradenství v časopisech Vlasta, Marianne, MarieClaire, Esquire, Blesk pro ženy, Lidovky, idnes.cz, Katka, Fashion, Kondice

Videa:

http://kulturistika.ronnie.cz/c-21872-mistrovstvi-evropy-2015-videoreport-slavka-vinogradova.html

Pavel Fanta a Katerina Fantova – priprava na MÉ 2015 http://youtu.be/gJagDppmOqA

Úspěchy

Dosavadní úspěchy:

Partners Cup Čelákovice 2014 - 2. místo v bikiny fitness do 164 cm

GP Fitness 2014 - 6. místo v bikiny fitness do 164 cm

Bikini Fitness & Men's Physique World Cup 2014 - 7. místo v bikiny fitness do 160 cm

Mistrovství Čech mužů a žen 2015 - 10. místo v bikiny fitness do 164 cm

Nominace a účast na MÉ 2015 v Santa Susanně, Španělsko – kategorie Bikini Fitness Masters nad 35let

GrandPrix 2009 časopisu Svět Kulturistiky – 3. místo

A jeden ne zcela soutěžní úspěch, ale pro mě osobně velmi důležitý – několika stránkový rozhovor se mnou pro oficiální časopis IFBB Fitness Magazine- anglická verze – únorové číslo 2015 – no9., stránky 108 – 110.

http://www.ifbb.com/2015/04/no9-february-2015/

Moje soutěžní plány do budoucna?

V tomto případě je moje odpověď hodně jednoduchá…vzhledem k mému věku si žádné dlouhodobé aktivní soutěžní plány do budoucna v našem oboru nedělám, spíš jen s pokorou využívám co mi mé tělo, mé zdraví, má rodina a mé finance dovolí….

Soutěžení mám ráda, je to důležitá součást mého života a proto si každý trénink, každou soutěž a každý den opravdu užívám, i když jsem někdy totálně vyčerpaná, jako každý.

domafitusndishehttps://artofmake-up.com/onefit